Nami o kreslení mangy 01

Hlava: pohled zpředu

Jen tak náhodou jsem narazila na německém webu www.mangaka.de na tutoriály jak kreslit v manga stylu. Jsou tak kvalitní, že jsem se rozhodla je přeložit do českého jazyka a tak pomoct některým začínajícím mangakům.

Začíná se jednoduchým kruhem. Přitom není důležité, aby byl dokonalý, takže nepotřebuješ udělat kruh kružítkem. Také se nemusí skládat jen z jedné linie. Obtáhni prostě tolik kruhů na papíru, dokud nebudeš spokojený s výsledkem. Dbej na to příliš tužkou na papír netlačit, kruh je totiž jen pomůckou.

Dále uděláš uprostřed kruhu svislý tah, který bude ze spodu trochu vyčnívat. Jak moc bude  vyčnívat, není v tuto chvíli důležité. S časem si vytvoříš cit a budeš vědět, jak dlouhá musí být čára, aby skončila přesně u brady.

Jako další nakreslíš vodorovnou čáru přesně uprostřed hlavy. Zde dávej pozor: střed hlavy není středem kruhu, tento bod se nachází trochu pod poloměrem, protože brada leží na svislé čáře – mimo kruh. (Pokud si moc nevěříš, naznač jako v následujícím kroku nejprve bradu a až poté nakresli vodorovnou linii.)

Jak už před chvilkou řečeno, naznačíš pod kruhem bradu. Jak široká tato značka bude, záleží na tom jak širokou bradu postavě  kreslit chceš.

Brada nemusí být nutně na konci svislé linie. Kam ji  nakreslíš, záleží na tobě. Čím níž bude brada zasazená, tím delší a čím vyš zasazená, tím kulatější a širší bude obličej tvé postavy.

V dalším kroku spojíš bradu s kruhem. I zde rozhoduješ opět sám, jak zaoblené obě linie, s kterými je spojíš, budou. Vyhni se však tomu, je nakreslit rovně nebo vyhladověle  směrem dovnitř.

Hlava má ještě trochu tvar vajíčka, proto „odstřihneš“ z kruhu trochu strany. K tomu jednoduše nakreslíš z bodů, označující průsečíky mezi liniemi z předchozího kroku a kruhem, dvě rovné nebo směrem nahoru lehce otevřené čáry.

Když nyní čistě obtáhneš tvar, získáš přesnou a rovnoměrnou hlavu.

Negumuj však všechny pomocné čáry. Některé budeš ještě potřebovat – k tomu však více, až přejdeme k obsahu obličeje.

Stejnou techniku můžeš používat, když potřebuješ nakreslit hlavu z jiného úhlu.

 

Zdroj: www.mangaka.de

Překlad: Nami

Post a Comment

Your email is never shared. Required fields are marked *

*
*